top of page

YDMS
(Yabancı Dil Muafiyet Sınavı)

 • 1- Nasıl dilekçe verebilirim?
  Öneri, talep ve şikayetlerinizi ilgili üniversite birimine dilekçe ile bildirebilmek anayasal hakkınızdır. Fakülteye dilekçe vermek için: Dilekçenizi yazdıktan sonra fakülte sekreterliğine vermeniz gerekiyor. Sekreterlikte kimse yoksa masaya bırakabilirsiniz. Dilekçenize yanıtı yine sekreterlikten alabilirsiniz. Sınav itiraz dilekçesi yanıtını öğrenci işlerinden alabilirsiniz. Fakülteye gitme imkanınız yoksa taranmış belge olarak fakülte eposta adresine (tipfakultesi@ybu.edu.tr) imzalı dilekçenizi gönderebilirsiniz.
 • 2- Sınav notuma nasıl itiraz edebilirim? Sınav sorusuna itiraz edebilir miyim?
  Sınav notunun yanlış okunduğunu düşünüyorsan, sınav açıklandıktan sonra 3 iş günü içerisinde sınav itiraz dilekçesi yazarak sekreterliğe verebilirsin. Örnek dilekçe aybütft web sitesinde "Eğitim/" sekmesinde bulunmaktadır. Dilekçen neticesinde sınavın tekrar okunup, maddi hata olup olmadığı kontrol edilir. Yanıt yazılı olarak fakültemiz öğrenci işleri bürosuna bırakılır. Sınavda hatalı olduğunuz bir soru olduğunu düşünüyorsanız, sorunun gözden geçirilmesini talep ettiğiniz, sınav ve soru ayrıntılarını içeren dilekçenizi dekanlığa verebilirsiniz.
 • 3- Islak imzalı belge talebi yapmak istiyorum. (Öğrenci Belgesi, transkript, hazırlık tamamlama belgesi, ders içerikleri belgesi vb.)"
  Islak imzalı belge talebinizi Öğrenci Bilgi Sisteminden yapmanız gerekmektedir. Kullanıcı işlemleri/Belge Talebi bölümünden. Teslim yeri olarak “Fakülte” ya da “Bölüm” seçerseniz belgenizi tıp fakültesi öğrenci işlerinden alabilirsiniz. Belgeniz çıktığında sistemde onaylandı azısı görünecektir. Bu süre 1-2 gün sürebilir. OBS’de görünmeyen belgeleri şahsen giderek dilekçe ile istemeniz gerekmektedir. Eğer öyle bir belge yoksa verilemeyecektir. Ders içerikleri belgesi almak için fakülte internet sayfasında “Eğitim Programları Arşivi” kısmından ilgili yıllarınıza ait ders programlarının çıktısını alarak fakülteye götürmeli ve imzalatmalısınız.
 • 4- Hastalandım, sınava giremeyeceğim. Ne yapabilirim?"
  Mümkün ölçüde çok ciddi hastalık olmadığı sürece sınava girmenizi tavsiye ederiz. Girememeniz durumda öncelikli olarak fakültemizin kullandığı hastanede muayene olmaya çalışın. Bu şekilde raporunuz daha kolay kabul edilir. Acile gittiğinizde rapor alamazsınız ancak acilde olduğunuzu ispat edecek bir belgeyi saklayınız. Alınan raporların sınava girmeye engel teşkil edecek nitelikte olup olmadığı fakülte tarafından incelenir. Hastalık nedeni ile sınava giremediğinizde, raporunuzla birlikte öğrenci işlerine giderek muafiyet sınavı başvuru dilekçesi yazabilirsiniz. Eğer gerekiyorsa öğrenci işleri sizi hastaneye, raporu onaylatmaya yönlendirebilir. Dilekçeniz ve raporunuz üst yazı ile fakülte yönetim kuruluna iletilir. Yönetim Kurulu mazeret sınavı başvurunuzu kabul ederse tekrar sınava girebilirsiniz. Mazeret sınavları klasik tipte yapılıyor.
 • 5- Laboratuvar dersi devamsızlık hakkım yok ama önemli bir işim var. Ne yapabilirim?
  Dersin hocası ile konuşup durumu anlatın. Hocamız uygun görürse inisiyatif alarak size laboratuvar dersi için izin verebilir. Hocamız inisiyatif almayıp durumu bölüm başkanı ya da dekanlığa arz etmenizi de isteyebilir. Bu durumda yönlendirildiğiniz kişi ile görüşebilirsiniz.
 • 6- Ders seçimi yapmayı bilmiyorum.
  Ders seçimini obs üzerinden, "Ders ve Dönem İşlemleri/ Ders Kaydı" sekmesinden yapacaksınız. Ekranda görünen ve sizin için uygun olan tüm dersleri seçeceksiniz. (+ butonuna tıklayarak seçiliyor). İngilizce bölümde TİT-TDL dersleri hem İngilizce hem Türkçe olarak iki farklı şubede okutuluyor. Normal öğrenciler şube kodu 1 olan dersleri, yabancı öğrenciler şube kodu 2 olan dersleri seçmeliler. 5.Sınıf öğrencileri seçmeli stajları açıklanan listedeki gibi seçmelidir. Tüm dersleri seçtikten sonra ilk önce "Kontrol Et" da sonra "Kesinleştir" butonuna tıklayın. Kesinleştir dedikten sonra ders seçiminiz tamamlanmış olur, tekrar işlem yapamazsınız! Yanlış ya da eksik ders seçimi yapmanız durumunda öğrenci işleri konuşup kesinleştirmeyi kaldırmanız gerekmektedir. Ders Ekle/Bırak tarihini bekleyip, bu tarihte de değişiklik yapabilirsiniz.
 • 7- Öğrenci kimlik kartımı kaybettim. Yenisini nasıl çıkartabilirim?
  Bu formda yazan işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Formu tarayıcıda açmak için tıklayınız: https://aybu.edu.tr/GetFile?id=7eb8bd9e-f561-4af3-9fa1-c09f267ed95e.docx
 • 8- YDDS/YDMS sonucuna göre İngilizce dersinden muaf olmam gerekiyor ancak öbs'de dersi almam gerektiği yazıyor.
  Öğrenci işlerine şahsen başvurarak yanlışlığı düzelttirebilirsiniz. Ders seçimi yapmanız gerekiyorsa, dersi seçmeniz kesin alacağınız anlamına gelmez. Muaf olduğunuz sisteme girildiğinde dersi almanıza gerek yoktur.
 • 9-TİT/TDL/İNG dersinden kaldım. Şimdi ne olacak?
  Bu dersler dönem geçmenize engel değildir ancak 6. sınıfa geçmenize engeldir. 6. Sınıfa kadar bu dersleri geçer not alıncıya kadar tekrar seçebilirsiniz. 101 ve 102 dersleri birbirinden bağımsız derslerdir. Birinden kalmanız diğerini de yeniden almanızı gerektirmez.
 • 10- Öğrenci İşleri Ofisine / Daire Başkanlığına gitmek istiyorum.
  Fakültemiz öğrenci işleri 1. kat idare koridorunda orta kısımdadır. Merkez Öğrenci İşlerine gitmeniz gerektiğinde Etlik Doğu Yerleşkesine gitmeniz gerekir.
 • 11- Stajdan kaldığımda ne olur? Düzensiz (irregular) stajyer stajdan kaldığında ne olur?
  Yıl sonu bütünleme sınavına girersiniz. Bütünleme sınavı ile de geçemezseniz, gelecek yıl o stajı tekrar alırsınız. İlgili stajı tamamladıktan sonra aynı yıl içerisinde sonraki sınıfa geçebilirsiniz. Düzensiz (irregular) stajyer olarak stajdan kalırsanız, yıl içinde alacağınız stajlar bitmesine mütakip yıl sonu bütünleme sınavlarını beklemeden, ilk staj grubu sınavına bütünleme olarak girebilirsiniz. Bunun için fakülteye dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Stajınızı tamamladıktan sonra bulunduğunuz sınıfa göre bir üst dönem stajlarını almaya başlayabilir ya da stajlarınız tamamlanmışsa intörn hekimliğe başlayabilirsiniz.
 • 12- Eposta adresimle ilgili sorun yaşıyorum. (Şifremi unuttum, giriş yapamıyorum vb. her problem)"
  Kurumsal eposta adresinizle (öğrenci epostası) ilgili problem yaşadığınızda Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. BİDB Etlik Doğu yerleşkesindedir. bidb@aybu.edu.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.
 • 13- Öğrenci eposta adresimde Microsoft Office lisansı tanımlı görünmüyor.
  Öğrenci eposta adresinizde öğrencilere özel ücretsiz lisans sağlanan herhangi bir hizmetin lisansı tanımlı değil ya da süresi bitmiş görünüyorsa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. BİDB Etlik Doğu yerleşkesindedir. bidb@aybu.edu.tr adresinden iletişim kurabilirsiniz.
 • 14- Türkçe bölümden İngilizce bölüme, İngilizce bölümden Türkçe bölüme geçiş yapabiliyor muyum?"
  Türkçe ve İngilizce tıp bölümleri arasında geçiş yapılabilmektedir. Her dönemin sonunda, yaz dönem içerisinde kurum içi yatay geçiş başvuruları açılmaktadır. Öğrenci İşleri Daire Başkanlı internet sitesindeki duyuruları takip ederek başvuru yapabilirsiniz.
 • 15- Çevrim içi sınav tanımım görünmüyor.
  Çevrim içi sınav tanımlarınızı sınavdan önce ki günlerde kontrol etmelisiniz. Eğer bir problem varsa temsilciniz aracılığı ile dönem ya da ilgili staj koordinatör hocasına ulaşınız.
 • 16- Sınıf tekrarı yaptım. Ne zaman harç ödemem gerekiyor?
  Normal eğitim süresi içerisinde harç ödemeniz gerekmemektedir. Normal eğitim süresi sınıfta kalmadan fakülteyi bitirmeniz gereken süreyi ifade eder. Bu süre sonunda harç ödemeye başlarsınız. Örneğin bir kez sınıfta kaldığınızda 6. Sınıfta harç ödemeniz gerekmektedir. Ödeyeceğiniz harç olup olmadığını Öğrenci Bilgi Sisteminden (obs) kontrol edebilirsiniz.
 • 17- Üniversitenin öğrenciler için anlaşmalı olduğu kargo firması var mı?
  Üniversitemizin PTT kargo ile anlaşması bulunmaktadır. Öğrenciler ve öğretim üyeleri kartlarını ibraz ederek ve bu numaraları söyleyerek anlaşmadan faydalanabilir. (Müşteri No: 302835928 Hizmet No: 100966756)
 • 18- Stajlarda ya da intörn hekimlikte grubumu değiştirebilir miyim?
  Düzenin bozulmasını engellemek için staj değişiklik taleplerine olumlu cevap verilmemektedir. Önemli bir gerekçeniz var ise dilekçe ile talep edebilirsiniz.
 • 19- Fakülteyi dondurmak istiyorum. Ne zaman, nasıl yapabilirim?"
  Kayıt dondurma işlemi 1 yıl süre ile yapılır. Daha az bir süre için kayıt dondurma yapılamamaktadır. Kaydınızı dondurmak için dekanlık internet sitesinde bulunan kayıt dondurma dilekçe örneğini kullanarak dilekçe yazmalısınız. Gerekçeniz kabul edilirse kaydınız dondurulur. Başvuru yapmak için en geç tarih ders ekle bırak tarihidir. Bu tarihten sonra başvuru yapamazsınız.
 • 20- Fakülteyi dondurmuştum. Kaydımı tekrar aktifleştirmek için ne yapmalıyım?
  Öğrenci İşleri Daire başkanlığına dilekçe vererek kaydınızı aktifleştirebilirsiniz.
 • 22- Sınav sırasında kopya çekmediğim halde gözetmen kağıdımı almak istiyor. Ne yapmalıyım?
  Sınav kağıdını gözetmene vermemekte ısrarcı olunuz ve isterse tutanak tutabileceğini söyleyiniz. Böylece sınavınızı tamamlayabilirsiniz. Sınav kağıdınızı verdiğinizde haklı olsanız da sınavı kaçırmış olursunuz. Açıkça kopya çekmediğiniz sürece gözetmenin sınavınızı bitirme hakkı yoktur.
 • 23- Sınavdan sıfır aldım ancak yüksek bir puan alacağımdan eminim. Ne yapmalıyım?
  Sınav sonucu itiraz dilekçesi ile sonucunuza itiraz edebilirsiniz. Eğer optik forma okul numaranızı, isminizi yanlış kodlama yaptığınızı düşünüyor ve bu yüzden sıfır almış olabileceğinizi düşünüyorsanız Ölçme Değerlendirme Birimi (ödk) arayarak kontrol işlemini hızlandırabilirsiniz.
 • 24- Fakültede kayıp eşya buldum. Kime teslim etmeliyim. Eşya kaybettim ilk nereye sormalıyım?
  Fakültede kayıp eşya bulduğunuzda teslim edilecek en güvenli yer güvenliktir. Eşya kaybettiğinizde de bulunması en muhtemel yer yine güvenliktir.
 • 25- Sınıf malzemelerinde bir eksiklik ya da bozukluk var. Kime iletmem gerekiyor?
  Fakültedeki taşınır, taşınmaz eşyalardan sorumlu kişi fakülte sekreteridir. İlgili talep, şikayetinizi fakülte sekreterliğine sözlü olarak, yazılı olarak bildirebilirsiniz.
 • 26- Fakülteye afiş asmak istiyorum. Nasıl izin alabilirim?
  Fakülte panolarına afiş asabilmeniz için afişin üzerinde onaylandığına dair imza olması gerekmektedir. Fakülte sekreterliğine dilekçe ve afiş ile izin başvurusu yapabilirsiniz.
 • 27- Fakültede öğrencilere anket düzenlemek istiyorum. Nasıl izin alabilirim?
  Fakültede anket düzenlemek için dekanlıktan dilekçe ve anket örneği ile birlikte izin almanız gerekmektedir.
 • 28- Fakülte hastanesinde eğitimim sırasında herhangi bir hukuki sorun, haksızlık, mağduriyet yaşadım. Ne yapmalıyım?"
  Böyle bir problem yaşamanız durumunda en kısa sürede dekanlığa bilgi veriniz ve üniversite avukatı ile iletişim kurunuz.
 • 29- Öğrenci Bilgi Sistemi (obs) şifremi unuttum. Şifre sıfırlama da yapamıyorum.
  Öğrenci Bilgi Sistemi (obs) şifrenizi unuttuğunuzda şifre sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. Şifre sıfırlama işlemi başarılı olmadığında fakülte öğrenci işlerimizden şifrenizi sıfırlamalarını talep edebilirsiniz.
 • 30- Öğrenci Bilgi Sistemindeki, öğrenci kartımdaki, okuldan aldığım belgelerde ki fotoğrafımı değiştirmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?"
  Öğrenci fotoğrafınızı Öğrenci Bilgi Sisteminden (obs) fotoğraf değiştirme talebi göndererek yapabilirsiniz. Fotoğrafınız istenilen kriterlere uygunsa onaylanır. Onay aldıktan sonra alacağınız belge ve kartlarda yeni fotoğraf kullanılır
 • 31- Düzensiz (irregular) öğrenciyim. Dönem 4 ya da 5’i tamamladım. Sonraki döneme nasıl başlayacağım?
  Stajlarını tamamlayan düzensiz (irregular) öğrenci fakülteye dilekçe vererek sonraki döneme başlayabilir.
 • 32- Harç ücretini vaktinde yatıramayacaksam ya da yatırmayı unutmuşsam ne yapabilirim?
  Ödeme tarihleri sona erdikten sonra üniversite öğrenci işleri daire başkanlığına dilekçe yazarak ödeme tarihinin uzatılmasını talep edebilirsiniz. Talebiniz değerlendirilir ve olumlu/olumsuz bir karar verilir. Öğrenci İşleri Darie Başkanlığına oidb@aybu.edu.tr adresinden de ulaşabilirsiniz. Harç ödemeleri ile ilgili soru ve sorunlarınızı oceylan@ybu.edu.tr adresine sorabilirsiniz.
 • 35- Kütüphane veritabanına (e-kütüphane) uzaktan nasıl erişebilirim?
  Kütüphane veritabanına ulaşmak için proxy ayarı yapmanıza gerek yoktur. Veritabanı Erişim ve İstatistik Sistemi (Vetis) 'e kaydolarak uzaktan erişim sağlayabilirsiniz. Öğrenci numaranız ile kayıt olup giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra profilden şifrenizi yenileyebilirsiniz. VETİS GİRİŞ: https://kutuphane.aybu.edu.tr/vetisbt/
 • 36- Kütüphaneye kitap bağışı nasıl yapılır?
  Kütüphaneye bağışlayacağınız kitapların belli kriterlere uyuyor olması gerekir. Tıp kitabı bağışlayacakanız eski tarihli olmaması gerekir. Bağışlamak istediğiniz kitapların bilgilerini içeren bir excell dosyası oluşturarak açıklamanız ile birlikta kutuphane@ybu.edu.tr adresine gönderip, yanıt bekleyiniz. Yanıt alamazsanız 0312 906 1245 dahili numarayı arayabilirsiniz. Excell tablosunda: Kitap Adı, Yazar, Yayıncı, Basım Yılı bilgilerini ve varsa ek basım bilgilerini yazınız.
 • 37- Yatay geçiş nedir, kaç türü vardır, nasıl yapılır? (Kurum içi, Kurumlar arası, Merkezi)"
  Yatay geçiş öğrencinin okuduğu bölümün dengi seviyede bir bölüme geçiş yapmasıdır. Dönem 1 sonu itibari ile her yıl geçiş başvurusu yapabilir ancak son sınıf için geçiş başvurusu yapamazsınız. 3 tür geçiş türü vardır: 1. Merkezi Yatay Geçiş: ÖSYS yerleşme puanınızla, yerşleştiğiniz yılın taban puanları esas alınarak puanınız yeten yerlere geçiş yapma hakkıdır. Merkezi yatay geçiş bir kez yapılabilir, ikinci bir hak verilmez. Ancak eski kurumunuza dönüş hakkınız saklı kalır. Başvuruyu geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin merkezi yatay geçiş başvurusunu takip ederek yapmanız gerekiyor. Merkezi bir başvuru sistemi yok. 2. Kurumiçi Yatay Geçiş: Aynı üniversite içinde farklı bir bölüme geçiş yapmak demektir. Üniversitemiz Tıp Fakültesi öğrencilerinin Tıp (Tr) ve Tıp (İng) bölümleri arasında geçiş yapmasına imkan sağlıyor. Kontenjan dahilinde başvurular değerlendirilerek karar verilir. Başvuruları Üniversitemiz ÖİDB sitesinden takip etmeniz gerekiyor. Yaz aylarında duyurusu yapılıyor. Başvurular on-line yapılıyor ancak elden evrak alıp taratmanız gerekebilir. 3. Kurumlar Arası Yatay Geçiş: Kurumlararası geçiş farklı üniversitenin aynı bölümüne geçiş yapmak demektir. Her üniversite yaz tatili döneminde kendi başvuru duyurusunu yayınlar. Değerlendirme kriterleri her üniversite için farklı olabilir. Bazı üniversiteler ÖSYS yerleşme puanına daha fazla önbem verirken bazı üniversiteler akademik ortalamaya daha fazla önem verir. AYBÜ %80 ÖSYS yerleşme puanına, %20 akademik ortalamaya göre bir puan hesaplsyarak değerlendirme yapar. (AYBÜ'ye başvurular on-line olarak yapılıyor. Bilgi almak için aybuyataygecis@ybu.edu.tr adresine mail atabilirsiniz.)
 • 38- Ders içerikleri belgesi ve Müfredat belgesi nedir?
  Ders İçerikleri Belgesi: Aldığınız dersleri, saatlerini ve derslerde anlatılan konu başlıklarını içerir. Müfredat Belgesi: Aldığınız dersleri ve saatlerini (belki akts değerlrini) içerir. Derslerin konu başlıklarını içermez. Ders planlaması diye de bahsedilebilir.
 • 39- Ders içerikleri belgesi nasıl alınır?
  Ders içerikleri belgesi olarak dekanlığımız web sayfasında Eğitim sekmesinde bulunan ders programları arşivinden eğitim aldığınız yıllara ait ilgili dönemin ders programlarını pdf oalrak yazdırarak ya da çıktı alabilirsiniz. Onaylı ders içeriğine ihtiyaç duyuyorsanız çıktıları fakülteye götürüp imlatıp mühürletmeniz gerekiyor. Dijital ortamda başvuru yapacaksanız bu imzalı belgeleri taratmanız gerekir. Onaysız belge kabul ediliyorsa dosyalrı birleştirip gönderebilirsiniz. (PDF birleştirmek için smallpdf sitesini kullanabilirsiniz.) Ayrıca ders programı dışında fakülte tarafından yayınlanmış E-rehberlerin ilgili yıl ve döneminde ait kısımları da kullanabilirsiniz. E-rehberlerin başlangıç bölümler, müfredat belgesi olarak da kullanılabilir.
 • 40- Müfredat belgesi nasıl alınır?
  Müfredat belgesi olarak E-rehberde ilgili dönemlere ait kısımlarda ilk sayfalarda gösterlien ders adları ve saatlerini içerek kısımları pdf olarak kaydederek kullanabilirsiniz. Onaylı belgeye ihtiyaç duyuyorsanız fakülteye götürüp imzalatmanız, mühütrletmeniz gerekir. Dijital ortamda gerekli ise imzalanmış belgeleri taratmanız gerekir.
AYBÜ Tıp Fakültesi Öğrenci Temsilciliği
 • @aybutft
 • @aybutft
 • YouTube

© Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğrenci Temsilciliği. Her hakkı saklıdır.

bottom of page