top of page

TIP ÖĞRENCİLERİ BİRLİĞİ

 Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi çatısı altında faaliyet gösteren, tıp fakültesi öğrencilerinin eğitim ve sosyal alanda farkındalık kazanmalarını sağlayarak geleceğin idealist, farklılıklara saygılı, üretken , toplum içinde bilinçli şekilde savunuculuk faaliyetleri gerçekleştiren genç tıp hekimlerini yetiştirmeyi hedefleyen bir öğrenci topluluğudur. Topluluk, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerini Türk Tıp Öğrencileri Birliği ulusal yapılanması içerisinde yer alarak yerel, ulusal ve uluslararası platformlarda temsil eden bir öğrenci birliğidir. Birliğimiz her öğrenciye eşit fırsat yaratmayı hedefleyen, üyelerine özgüven kazanma ve ileriye dönük amaç kazanmaları noktasında destekleyen, ayrımcılıkla mücadele eden, herhangi bir politik grupla bağlantısı olmayan ,bağımsız, toplum çıkarlarını ön planda tutan, kar amacı gütmeyen, yeniliklerin takipçisi olan bir öğrenci topluluğudur.

 

  Kulübümüz bünyesinde birçok farkındalık çalışması yürütmekteyiz. 6 çalışma kolu ve 4 destek birimimiz bünyesinde tıp eğitimini geliştirmek, farklı ülkelerde öğrenci değişimi programları ve araştırmalar yürütmek, tıp fakültesi öğrencilerinin üreme sağlığı konusunda farkındalıklarını arttırmak, insan hakları konusunda bilinçlenmek ve temel halk sağlığı problemlerine farkındalık yaratmak gibi birçok konuda etkinliler düzenlemenin yanı sıra farklı projelerle de tıp fakültesi öğrencilerinin yaratıcılıkları geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Sağlık Turnesi projemiz kapsamında her yıl sağlık hizmetlerine erişimde fırsat eşitsizliği yaşayan bölgelere giderek hem bir nebze olsun sağlık hizmeti götürüp hem de oradaki insanların hasta hakları, meme kanseri, prostat kanseri, ruh sağlığı gibi konularda bilinçlenmesini sağlamaktayız. Aynı zamanda yine her yıl düzenlediğimiz İki Elin Sesi projesi kapsamında geleceğin hekimleri olan bizlerin hem işaret dili öğrenmesini hem de engellilere doğru yaklaşım hakkında bilinçlenmelerini hedeflemekteyiz. Her sene düzenlediğimiz saha çalışmaları ile halka karışarak meme kanseri, diyabet ve hipertansiyon gibi halk sağlığı problemleri hakkında insanların bilinçlenmesine katkı sağlayarak toplumda küçük de olsa bir fark yaratmayı amaçlamaktayız.

 

  Bunların yanında, tıp öğrencilerinin katıldığı TUS'tan sonra gelen en kapsamlı sınavı yani Değişim Sınavı'nı gerçekleştirmekte, bu sayede fakültemizden her yıl 30'a yakın öğrenciyi dünyanın dört bir yanına staj ve araştırma değişimi yapmaları için göndermekteyiz. Aynı zamanda farklı ülkelerden öğrencileri fakültemizde ağırlamakta ve onlara tıp eğitimimizi, sağlık sistemimizi ve kültürümüzü tanıtmaktayız. Mottosu "Bir Tıp Öğrencisinden Daha Fazlası..." olan bir topluluk olarak her zaman gelişim ve değişim için çabalamaktayız.

Ankara Yıldırım Beyazıt (1) - Kopya - Ce
  • Twitter
  • Instagram

Tanıtım Videosu

Fotoğraflar

Kulüp Tüzüğü

Kulüp Başkanı: Ceren Çetin

İletişim: ankarayildirimbeyazit@turkmsic.net

bottom of page